SÜNDMUSTE KAVA
  tagasi AVALEHELE
  SA Võru Kannel
  Töötajad
  Teenused
  Piletiinfo, SAALIPLAANID
  Kino Kannel
  "Võru Kandle teatriauhind"
  Võru Linnagalerii
  Harrastustegevus
  Külastaja meelespea
  Koostööpartnerid
  Sündmuste arhiiv
  Tagasivaateid
   
   
    SA Võru Kannel
Liiva 13, 65609 Vőru
Info: (+372) 78 68676, (+372) 78 68671
Faks: (+372) 78 68672
E-post: info@vorukannel.ee
 
Täna Kandles | Hooaja tippsündmused | Ürituste arhiiv

Kõik üritused
Ürituse nimi: Näituste avamised: Ehalill Halliste tekstiilvaipade näitus " ETNO & RETRO", Piret Pusa Bermann´i maalinäitus „ENNE, NÜÜD JA EDASI“ ja Andrus Raag´i iskinäitus "Kaitsevärvid"
Kuupäev: 14.12.2010
Kell: 18:00
Koht:
Ürituse kirjeldus:

Ehalill Halliste tekstiilvaipade näitus „ETNO & RETRO“
Võru Linnagaleriis
14.12.10 – 07.01.11

Alates 14. detsembrist on Võru Linnagaleriis võimalik näha Ehalill Halliste kaunite tekstiilvaipade näitust „Etno & Retro“.

Kunstiteadlane Juta Kivimäe on Ehalill Halliste loomingu kohta kirjutanud järgmist: "Ehalill Halliste on jätkanud traditsioonilisest põimetehnikast lähtuva loominguga 1970. aastaist. Põhja-Eesti etnograafiliste lillkirjade interpreteerimise eest põimevaipades pälvis ta Eesti Kultuurkapitali regionaalpreemia "Raplamaa Kultuuripärl 2006". Viimase kümnendi vaipades on domineerinud laenud Eesti rahvakunsti motiividest, ühendades virtuoosse euroopaliku gobelääntehnika Eesti rahvusliku traditsiooniga. Sel näitusel kasvab tema vaipade kujundlikkus välja Põhja-Eesti naiste tanude ja käiste lillkirjast. Akantuse- ja tulbimotiivid ilmusid Eesti rahvarõivastele 18. saj. barokiajastu kõrgmoest. Väikesed tikandimustrid on villastes põimevaipades kasvanud suurteks dekoratiivseteks kujunditeks. Nende tähendus on seega ühteaegu rahvuslik ja universaalne.“

Anne Untera saatesõna kataloogile "Hingega siin. Ehalill Halliste vaibad." aastast 2008 iseloomustab Hallistet ning tema loomingut vägagi selgelt: „Ehalill Halliste vaibalooming jaguneb kolme etappi: geometrism, impressionistlik-sümbolistlik laad ja inspiratsioon Eesti rahvakunstist. Kolm loomingu etappi kasvavad üksteisest välja ja põimuvad üheks kordumatuks tervikuks. Igas etapis leidub kunstnikule mõttekaaslasi eeskujude ja kolleegide näol, kuid tema looming on unikaalne, sest ta on käinud üpris üksildast rada. Vaibakunst - see on mäng emotsioonide, värvide ja kujunditega, villase lõnga, lina, taku, puuvillaste ja siidniitidega. Vähe tõenäoline, et seda võiks Ehalill Halliste puhul elukutseks või harrastuseks nimetada - üle kolmekümne aasta kestnud mängust on saanud saatus.“

Näitus jääb Võru Linnagaleriis avatuks kuni 07. jaanuarini 2011. Võru Linnagalerii on avatud esmaspäevast reedeni kell 12:00 – 18:30. Näituste külastamine on tasuta.

 

Piret Pusa Bermann´i maalinäitus „ENNE, NÜÜD JA EDASI“
Võru Linnagaleriis
14.12.10 – 07.01.11

14. detsembril 2010 kell 18 avatakse Võru Linnagaleriis Pusa maalinäitus „Enne, nüüd ja edasi“.


Näitusel olevad maalid on detailirohked ja värviküllased ning sisaldavad endas suurel hulgal Pusa poolt läbielatud positiivseid tundeid, kõik maalid on maalitud ülima naudinguga. Väljapanek koosneb viimase kahe aasta jooksul valminud maalidest, mille hulgas on ka pilte, mis alles esmakordselt galeriivalgust näevad.


Sandra Jõgeva on oma kirjutistes väitnud, et Pusa on Eesti esimene professionaalne psühhedeelsete mustrite maalija. Pusa näituse „Niietus“ kohta kirjutas Jõgeva nii: „Intensiivses, põhjakeeratud värvigammas psühhedeelsed mustrid, peened maalide pinda täitvad struktuurid, kuld ning aimatavad taimemotiivid maapinnast välja kasvamas – hipilikkus kohtub trendika ökoteadlikkuse  ning new age’iga flirtimisega. Viimased kaks pole esindatud mitte otsese visuaalse ekvivalendina, vaid aimatava vaimsusena. Sekka mõjusid rahvakunstist, Indiast või Lapimaalt – vahet ju ei ole, sest elame niikuinii juba ammu globaalses külas.“ Pusa enda arvates kirjeldab see väga hästi ka tema uut näitust.


Mari Kartau on Postimehes kirjutanud Pusa kohta aga nii: „Pusa valab kogu oma õnne mööndusteta lõuendile. Siin on kuld ja erksad värvid, lilled ja sõbralikud olendid ning üdini hea fantaasiamaailm. Ja mitte vähimatki hirmu, isegi mitte iluga ülepakkumise ees. Jällegi – kuna kunstnik on seejuures aus, ei muutu ka tema looming maitselagedaks. Vaatajale antakse lootust, et kõik ei ole veel hukas ja igaüks võib tegelikult enda seest leida paradiisi.“


Pusa ise võtab oma uue näituse kokku kolme sõna abil – enne, hetk ja edasi.
ENNE.
Maalides meeldib mulle ette kujutada, et ma ei ole mitte maali ees, vaid olen hoopis maali sees ning maalin seest poolt väljapoole. Maalin nii kaua kuni jõuan lõuendi pinnale ehk kohta, kust algab uus maal.
HETK.
Hetk on viimane ja esimene pintslitõmme. Viimane sellele, mis oli enne ja esimene sellele, mis tuleb edasi.
EDASI.
Edasi tuleb kõik peale hetke, ikka seest poolt väljapoole, või siis väljast poolt sissepoole? Oleneb, kummalt poolt vaadata.
Tere tulemast Pusa maalidesse!


Näitus jääb Võru Linnagaleriis avatuks kuni 07. jaanuarini 2011. Võru Linnagalerii on avatud esmaspäevast reedeni kell 12:00 – 18:30. Näituste külastamine on tasuta.

 

Andrus Raag’i isiknäitus „KAITSEVÄRVID“
Võru Linnagaleriis
14.12.10 – 07.01.11

Teisipäeval 14. detsembril kell 18 avatakse Võru Linnagaleriis Andrus Raag’i isiknäitus “Kaitsevärvid”.

Andrus Raag lõpetas 2008. aastal Tartu Ülikooli maalikunsti osakonna ja on sellest ajast peale vabakutselise maalikunstnikuna näituseid korraldanud. Abstraktset kunsti viljelenud Raag pöörab näitusega „Kaitsevärvid“ oma loomingus täiesti uue lehekülje ja toob vaatajateni muinasjutulised maastikud täis kummalisi olevusi, keda me oleme harjunud nägema muinasjuturaamatutes või fantaasiates.

Fantasy art, fantaasia kunst- see ongi termin, mida Raag oma tööde kirjeldamiseks kasutab. „Mul on palju eeskujusid olnud, kelle kunst mulle sügavalt hinge on läinud. Sellest ajast saadik, kui ma fantasy žanri poisikesena leidsin, võisin neid pilte tunde vahtida. Võiks öelda, et ma olen sellest täiesti läbi imbunud, see on osa minust,“ räägib Raag. Luis Royo, Giger, Frank Frazetta on vaid kõige kuulsamad selle žanri viljelejad, keda võiks pidada n.ö. täisverelisteks fantasy meesteks, kuid huvitavalt on Raagi teostes põimunud ka Põhjamaade rahvusromantilise perioodi elemendid ja meeleolu (Theodor Kittelsen, John Bauer, Kay Nielsen). „Rahvusromantika juurde jõudsin ma läbi muusika. Need esteetikad ja meeleolud, mis kustusid maailmasõdade õudustes ja polariseeritud ühiskonnarežiimide terroris, on meieni kandunud läbi muusika, mida kodumail näiteks Metsatöll ja Oort viljelevad, mujalt maailmast nimetaks ära Burzumi ja Kapfari,“ meenutab Raag.

Näitus jääb Võru Linnagaleriis avatuks kuni 07. jaanuarini 2011. Võru Linnagalerii on avatud esmaspäevast reedeni kell 12:00 – 18:30. Näituste külastamine on tasuta.

Lisainfo: Jana Huul, Võru Linnagalerii
tel. 78 28 740; 53 016 003 / e-kiri: jana.huul@vorukannel.ee

Täpsem info/kontaktandmed:

<<Tagasi
 
Kultuurikalender
august 2019
E T K N R L P
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
< juulisept >

Üritused e-postile: