SÜNDMUSTE KAVA
  tagasi AVALEHELE
  SA Võru Kannel
  Töötajad
  Teenused
  Piletiinfo, SAALIPLAANID
  Kino Kannel
  "Võru Kandle teatriauhind"
  Võru Linnagalerii
  Harrastustegevus
  Kohvik Kannel
  Külastaja meelespea
  Facebooki leht ja koostööpartnerid
  Sündmuste arhiiv
  Tagasivaateid
   
   
    SA Võru Kannel
Liiva 13, 65609 Vőru
Info: (+372) 78 68676, (+372) 78 68671
Faks: (+372) 78 68672
E-post: info@vorukannel.ee
 
Täna Kandles | Hooaja tippsündmused | Ürituste arhiiv

Kõik üritused
Ürituse nimi: MUUILMAMUUSIKA kontsert: Eepilised laulikud Gulistan Temirhanova (laul, dutar) ja Salamat Aijapov (laul, kobõz) Usbekistanist ning jutuvestja Piret Päär Eestist
Kuupäev: 11.12.2016
Kell: 17:00
Koht:
Ürituse kirjeldus:

 

Siiditee Saadikud: 

Eepilised laulikud Gulistan Temirhanova ja Salamat Aijapov (Usbekistan) 

"Kõrbel on hing, taeval nägu, tuulel hääl. Lood Karakalpakkiast ja kaugemalt"

baqsi GULISTAN (laul, dutar)

džirau SALAMAT (laul, kobõz)

Stepirahvaste jutte pajatab PIRET PÄÄR 

* * * * * * * * *

Pikem versioon esinejate tutvustusega:

Kontsert "Kõrbel on hing, taeval nägu, tuulel hääl..."

Esinevad karakalpaki eepilised laulikud Gulistan Temirhanova (laul, dutar) ja Salamat Aijapov (laul, kobõz) Usbekistanist. Laulu vahele pajatab stepirahvaste jutte Piret Päär. 

Baqsi Gulistan ja džirau Salamat on kaks noorema põlvkonna laulikut, kes on end juba tõestanud kogenud solistidena. Mõlemad on Nukusi Kultuurikolledži vilistlased, kuid esindavad kaht erinevat, teineteist täiendavat ja paiguti kattuvat suunda Karakalpaki eepilises laulukultuuris. 

Baqsi Gulistan astub oma laulikust isa jälgedes, jätkates tuntud karakalpaki eepilise koolkonna, 'musa baqsi', traditsioone. Ta on akadeemilise kraadiga jutuvestja, elukutselt koolilaste jutustamiskunsti ôpetaja.

Kôigest 23-aastane džirau Salamat on Usbeki vabariiklike konkursside laureaat ning esinenud festivalidel nii kodumaal kui piiri taga. Hetkel omandab ta muusikalist kôrgharidust Samarkandi ülikoolis.

Piret Päär on teatrist vôrsunud elukutseline jutuvestja ja suulise pärimuse ekspert. Juhatamaks inimesi tagasi ununenud lugude juurde, on ta üle 25 aasta vedanud Jutukooli ning tervet jutuvestmisliikumist Eestimaal.

 

* * * * * * * * *

Karakalpaki eepilise laulu kaks suunda.

Džirau kunst keskendub esmajärjekorras kangelaseeposte tõlgendamisele. Muistsete nomaadide elu ja nende müütiliste vägilaste võitlusi manab kuulaja ette džirau iseloomulik kõrihääl, mis sulab ühte tema pilliga. Kobõz on kahe hobusejõhvist keelega poogenpill, mille vanuseks peetakse vähemalt poolteist tuhat aastat. Vilunud džirau suudab sellest välja võluda kõikmôeldavaid loodushääli alates tuulte vôi hundi ulgumisest, lôpetades kappavate hobuste kabjaplaginaga. Kobôz on Kesk-Aasias püha pill, millele omistatakse ravivaid, kurja peletavaid ja muid ûleloomulikke omadusi. Kaasaegsed katsed on väidetavalt tuvastanud, et kobôzi "infrahelid" korrigeerivad energiaid ning koguni puhastavad verd. Pole ime, et see imepill oli levinud ka kui šamaani rituaalne tööriist.

Baqsi repertuaar ei välista eeposeid, kuid valdavalt kuuluvad sellesse mahult kordades lühemad eepilised poeemid. Nooblite neidude ja üllaste ratsanike mured ja rôômud on maisemad, ometi mitte vähemad kui müütilistel titaanidel. Baqsi laulab loomulikul häälel igavikulistel teemadel nagu ônne ja armastuse otsingud, ülistades kôrgeid ideaale ja unistusi, mis ei ole sadade ja tuhandete aastate jooksul palju muutunud. Reeglina saadab baqsi ennast pillil nimega dutar ('do' - kaks, 'tār' - keel), mida arvatakse pärinevat 15. sajandi Pärsia aladelt. Tänapäeval on ôrna heliga dutar levinuim saateinstrument mitmel pool Kesk-Aasias.

 

* * * * * * * * *

Karakalpaki eepilisest laulukultuurist.

Traditsioonilistes kultuurides on eepilistele laulikutele osaks saanud au ja lugupidamine, parimaid neist on tõstetud kultuse staatusse ning kummardatud kui šamaane. Karakalpakid ei pidanud ilma laulikuta maha ühtegi pulma, pajatused olid iga piduliku sündmuse oodatuim osa. Säärased vested pilli saatel võisid kesta tunde ja tunde, isegi mitmeid õhtuid järjest, lummates kuulajaid vanusest, päritolust ja kuuluvusest sõltumata. Pillikeelte, häälepaelte ja kuulaja fantaasia abil äratati ellu ja saadeti surma armastatud kangelasi ja  vihatud vaenlasi.  Mineviku looriga lauludes oli vägi.

Raadio, televisooni ja tehnoloogiliste meelelahutusvidinate ajastul on "vanamoelised bardid" sunnitud lava loovutama tümpsule ja detsibellidele, mis teatavasti alustasid oma võidukäiku juba läinud sajandil. Ka esinemised avalikel üritustel nagu kontserdid, festivalid, konkursid, riiklikud tseremooniad jms. ei kesta lauliku jaoks üldjuhul kauem kui kümmekond minutit. Sellele vaatamata ei ole huvi eepilise pärandi vastu lõplikult kadunud - veerandsada aastat tagasi asutatud Nukusi Kunstikolledžis on tung traditsioonilise laulu erialale suurem kui kunagi varem. Ajad muutuvad ja bardid Kesk-Aasias astuvad XXI sajandiga sammu.

 

* * * * * * * * *

Karakalpakimaast lühidalt.

Karakalpakstan on piirkond Kesk-Aasias, mille asukad on saanud nime mustade karvamütside järgi, mida nende mehed igapäevaselt kandsid ('kara'- must, 'kalpak' - müts). Kui Nõukogude Liit Kesk-Aasias uusi "vennalikke" piire maha joonistas, sattus maa-ala peale mitmeid vangerdusi autonoomse vabariigina Usbekistani koosseisu ning on sinna kuulunud juba 80 aastat. Põhja ja lääne poolt Kasahstani, lõuna poolt Turkmeeniaga külgnev Karakalpakkia on karmi kontinentaalse kliimaga poolkõrb, millest tänapäeval räägitakse eelkõige Araali mere katastroofi kontekstis. Ometi on karakalpakkidel põhjust oma ajaloo ja kultuuri üle uhkust tunda. Nende käsitöö, eriti ehtekunst ja tikand, paistab silma erakordselt kõrge kunstimeiterlikkuse poolest ning näiliselt lõpututes variatsioonides kujundite kosmogoonia mõjub lausa maagiliselt. Sama kirju kui nende mustrid on nende minevik, sama maagilised nende lood, mida sajandeid on hoolega hoitud ja edasi antud. Sügaval maamudas lebavatest muistsetest linnadest annavad veel tunnistust ainult kindlusemüüride kühmud kõrbemaastikus, kuid müüdid elavad edasi karakalpakkide meelel ja keelel. See on nende identiteet, unikaalne maailmas nagu iga teine omasarnane. 

 

MUUILMAMUUSIKA +372 55 91 09 69

 

Täpsem info/kontaktandmed:

Väikeses saalis.

Piletid hinnaga 6 € ja 8 € on müügil Võru Kandle kassas ja Piletilevi müügipunktides.

Lisatud pildid:

<<Tagasi
 
Kultuurikalender
august 2020
E T K N R L P
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
< juulisept >

Üritused e-postile: