SÜNDMUSTE KAVA
  tagasi AVALEHELE
  SA Võru Kannel
  Töötajad
  Teenused
  Piletiinfo, SAALIPLAANID
  Kino Kannel
  "Võru Kandle teatriauhind"
  Võru Linnagalerii
  Harrastustegevus
  Külastaja meelespea
  Facebooki leht ja koostööpartnerid
  Sündmuste arhiiv
  Tagasivaateid
   
   
    SA Võru Kannel
Liiva 13, 65609 Vőru
Info: (+372) 78 68676, (+372) 78 68671
Faks: (+372) 78 68672
E-post: info@vorukannel.ee
 
Täna Kandles | Hooaja tippsündmused | Ürituste arhiiv

Kõik üritused
Ürituse nimi: THEATRUMi uuslavastus "MA OLEN TUUL"
Kuupäev: 14.02.2013
Kell: 19:00
Koht:
Ürituse kirjeldus:

 http://www.theatrum.ee/fosse/index.html

Jon Fosse

MA OLEN TUUL ja Tarmo Johannese soolokontserdid

Tõlkija Eva Eensaar

Lavastaja Lembit Peterson

Valguskunstnik Rene Liivamägi

Osades Marius Peterson ja Ott Aardam

Flöödil Tarmo Johannes

Esietendus 25. jaanuaril 2013 Salme kultuurikeskuses

Kust puhub tuul ja kuhu läheme meie?

“Kas on nii, et kui ei tea, mida tahad, muutud tuuleks. Kui ei leia, mida tahta.” (Lembit Peterson)

Theatrumi uuslavastus "Ma olen tuul" on piireületav ja lummav lugu ühest äraminekust ja selle mõistapüüdmisest. Ja sellest, millise hinnaga tuleb lahkumine ja leppimine. “Ma olen tuul” vaatab sügavalt silma teemale, mis ei jäta kedagi ükskõikseks. Meil kõigil on oma suhe äraminekutega, mis võivad olla väiksemal või suuremal määral pöördumatud – kodust võõrsile, ühest seisundist teise või siis... päris ära, seitsme tuule teed.

“Ma olen tuul” lavastuses saavad kokku hingesügavusi puudutav teater ja tundlik muusika. Selle üle, mis laval sõnades välja ütlemata või õhku jääb, saab edasi mõtiskleda koos flöödimängija Tarmo Johannesega, kelle tuulekõlalised soolokontsertid on osa etenduseõhtutest. Vaka all hoitud, kuid tugeva sisemise jõu ja kirega muusika saadab mõtterännakuid iseenda seltsis.

 Lavastaja Lembit Petersoni sõnul võlub teda Jon Fosse, “teadmatuse poeedi” loomingu juures “tema soov mängu ja teatri kaudu vaadata mitmete piiride, isegi universumi katte taha. Leida viis suhelda teispoolsusesse läinud lähedastega. Mõista ka neid, kellega oleme olnud eri meelt, käinud eri teed.”

Lembit Peterson: “Fosse oskab kirjutada nii, et tema näidendite tekstides ja siis ka laval, etenduses saavad ühel hetkel kokku minevik, olevik ja mõnes mõttes ka tulevik. See on teatri imelisi võimalusi, mida Fosse kasutab. Fosse tajub ja osutab meie pidevale suhtlemisele nii nende inimestega, kes siit just nagu läinud, kuid siiski elavalt kohal, kui nendega, kes pole sündinud ja keda võib olla rohkem, kui siit lahkunuid.”

"Ma olen tuul" on mingil moel Jon Fosse loomingu kvintessents. Selles on palju vaikust, mis mõjub muusikana, ja sõnu, mis justkui väga lihtsad, aga mille taga peituv maailm mõtlemapanev. “Ma olen tuules” läheb Fosse oma teed mööda kompromissitumalt sügavamale ja kaugemale, kaotamata samas huumorimeelt. Küsimused on ühtaegu lihtsad ja eksistentsiaalsed. Jon Fosse ise on nimetanud "Ma olen tuult" oma parimaks näidendiks.

Jon Fosse (1959) on norra kirjanik ja dramaturg, maailmas üks enim mängitud kaasaja näitekirjanikke, keda on nimetatud Samuel Becketti ja Harold Pinteri mantlipärijaks. Jon Fosse on kirjutanud üle 25 näidendi, mida on ette kantud rohkem kui 240 erineval laval 36 erineval maal. Theatrumis esietendus 2011. aasta septembrikuus Fosse "Üks suvepäev" Hiiumaal Tahkuna tuletornis.

Kui “Ühe suvepäeva” etendusteks sõitis Theatrum “maailma äärele” ja mängis oma ajaloo kõige väiksemas, 35-kohalises saalis Tahkuna tuletornis, siis “Ma olen tuul” kõlab suurtelt lavadelt. 25. jaanuaril esietendub “Ma olen tuul” 600 vaatajat mahutavas Salme kultuurikeskuses ning Theatrumi jaoks esmakordselt jätkub juba lavastuse esimene etendustetsükkel ka teistes Eesti linnades. Seega on Theatrum koos Jon Fosse loominguga ületanud järgmise piiri ja jõudnud kuhugi, kus pole varem käinud.

 https://www.facebook.com/theatrum.ee

Tsitaadid värsketest arvustustest:

Tükk annab aimu uutest näitlejavõimalustest ja tänases teatripildis erksalt mõjuvatest õnnestumistest. /.../ Lavastusel on täiuslikkuseni lihvitud tekstirežii. Küsimuste-vastuste rütm ja sõnarõhud on ülimalt täpselt välja kaalutud. Kuid nad pole tehniliselt kuivad, vaid istuvad täpselt tegelaskujude tervikusse. Sõna ja mõtte valdamise poolest kujutab lavastus endast teatri kõrgtaset.” Andres Laasik (“Mereleminekus võlub metafüüsika”, EPL 31.01.2013) http://www.epl.ee/archive/print.php?id=65606700

Jon Fosse „Ma olen tuul” on Lembit Petersonil lavastatud minimalistlikult, rahuga usaldades kirjaniku isikupärast stiili, sõnade muusikat. /.../ Suurel, sügavusmõõtmega laval mõjutab vaatajat tühi kujutluste ruum: ei ole muud lavakujundust kui valgus, mitte ühtki rekvisiiti, mitte ainsatki illustratiivset heli. /.../ Kujundlikkuse loovadki kahe osalise paiknemine ruumis, täpsed kõnekad misanstseenid, ilmekas kehakeel, pantomiimilisus, hetkiti loomaetüüde meenutav liikumisjoonis.” Pille-Riin Purje (“Mälestustes viivlev hääletu tuul”, Sirp 1.02.2013)
http://www.sirp.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=17096:maelestustes-viivleb-haeaeletu-tuul&catid=3:teater&Itemid=2&issue=3427

www.theatrum.ee/fosse

lavastuse treiler:

http://vimeo.com/58293144


Mängukava:

25.01 Salme kultuurikeskus / 26.01 Salme kultuurikeskus / 7.02 Salme kultuurikeskus /

14.02 Võru Kannel / 19.02 Kuressaare linnateater* / 20.02 Salme kultuurikeskus /

5.03 Pärnu Endla / 15.03 Haapsalu kultuurikeskus / 27.04 Vanemuise väike maja

*ilma Tarmo Johannese kontserdita

 

Täpsem info/kontaktandmed:

Teatrisaalis. Etenduse pikkus 1:50

Piletihinnad: täispilet 10 € ja sooduspilet (õpilased, pensionärid) 8 €.

Eelmüük k/m Kannel kassas (tel. 7868676) ning Piletilevi  ja Piletimaailma müügipunktides.

 

Lisatud pildid:

<<Tagasi
 
Kultuurikalender
september 2019
E T K N R L P
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
< augustokt >

Üritused e-postile: