SÜNDMUSTE KAVA
  tagasi AVALEHELE
  SA Võru Kannel
  Töötajad
  Teenused
  Piletiinfo, SAALIPLAANID
  Kino Kannel
Piletiinfo
  "Võru Kandle teatriauhind"
  Võru Linnagalerii
  Harrastustegevus
  Kohvik Kannel
  Külastaja meelespea
  Facebooki leht ja koostööpartnerid
  Sündmuste arhiiv
  Tagasivaateid
   
   
    SA Võru Kannel
Liiva 13, 65609 Vőru
Info: (+372) 78 68676, (+372) 78 68671
Faks: (+372) 78 68672
E-post: info@vorukannel.ee
 
Täna Kandles | Hooaja tippsündmused

Kino Kannel

Ballett "Luikede järv"Ajakava
N 25. mai 18:00
Sisututvustus:

LUIKEDE JÄRV

Muusika: Pjotr Iljitš Tšaikovski
Libreto: Vladimir Begitšev ja Vassili Geltser

Ballett neljas vaatuses

Salvestus Pariisi Bastille' ooperiteatrist 25. mail algusega 18:00. Salvestatud etendus toimus 8. detsembril 2016.

Pilet 10 € / 8 €.

Pikkus 2 tundi 47 minutit:
Esimene osa: Esimene ja teine vaatus (1 tund 31 minutit)
Teine osa: Kolmas ja neljas vaatus (1 tund 16 minutit)

Meeskond
Koreograaf: Rudolf Nurejev (Lev Ivanovi ja Marius Petipa järgi)
Dirigent: Vello Pähn
Lavakunstnik: Ezio Frigerio
Kostüümikunstnik: Franca Squarciapino
Valguskunstnik: Vinicio Cheli
Ülekande režissöör: François Roussillon

Etoiles, Premiers Danseurs ja Corps de Ballet
Opera de Paris orkester

Esitleb Aurélie Dupont, Opéra national de Paris tantsujuht

Tutvustus
Toetudes slaavi ja põhjamaade mütoloogiale, kus saatuse määravad tihti looduse müstilised jõud, on Luikede järvest saanud omaette legend. Tšaikovski esimene ballett on sügavalt nostalgiline, kujutades autori enda kogemusi armastusega, mis on ühtlasi nii raskesti tabatav kui võimatu. Tema teos jäi vääriti mõistetuks kuni 1895. aastani, mil Marius Petipa lõi enda koreograafilise interpretatsiooni teosest. Lev Ivanovi abiga valmis Petipa käe all majesteetlik kordeballetile mõeldud tükk ja ilmavalgust nägi luigest tantsija. Rudolf Nurejevi 1984. aasta „freudilikus“ tüki käsitluses hoidub kurja Rothbarti poolt manipuleeritud prints Siegfried võimust ja abielust, et põgeneda unenägude maailma, kus ilmutab end võlujärv, mis sümboliseerib idealiseeritud armastust. Nurejev tõstis oma käsitluses printsi rolli, andes talle sügavama psühholoogilise mõõtme. Lisaks andis ta balletile traagilisema lõpplahenduse, mis sobitub paremini teose muusikalise olemusega.

Sisukokkuvõte
Esimene vaatus

Lossis tähistatakse pidulikult prints Siegfriedi sünnipäeva. Kuninganna kingib oma pojale ammu. Järgneval päeval palub ta printsil külaliste seast endale pruudi välja valida. Hiljem näeb prints möödumas valgete luikede parve ja on nende ilust lummatud. Ta otsustab jahile minna.

Teine vaatus
Luikede järv ja selle kaldad on võlur Rothbarti kuningriik. Siin valitseb ta printsess Odette’i ja tema kaaslaste üle, kes on võluri poolt luikedeks muudetud. Öö saabudes saavad luiged inimkuju võtta. Printsessi võib needusest vabastada teda ja ainult teda armastav mees. Kirglikult luigeprintsessi armunud Siegfried tõotab, et tema on selleks meheks, kes nõiduse murrab.

Kolmas vaatus

Kuninganna õukonnas käib pidu. Mitte ükski tüdrukutest ei suuda printsi köita, kuni saabub ülik oma tütrega. Noore tütre nimeks on Ottilie. Prints usub, et tunneb Ottilies ära oma armastatu Luikede järvelt.

Tegelikkuses on ülikuks võlur Rothbart ja tema „tütreks“ nõid Ottilie, kes võtab musta luige kuju. Tants musta luigega määrab printsi ja tema armastatu Odette’i saatuse. Ottilie’i nõiduse all olev prints teatab, et on kauni võõra enda pruudiks valinud. Seeläbi muurab ta Odette’ile antud tõotuse ja Rothbart ning Ottilie on ära hoidnud luigeprintsessi vabaks pääsemise.

Neljas vaatus
Asjatult üritavad valged luiged järve kaldal oma emandat lohutada. Odette, kes on vapustatud printsi tõotuse murdmisest, alistub oma saatusele. Saabub prints, et öelda oma armsamale, kuidas Rothbart ja Ottilie on teda petnud. Odette andestab printsile ja nad vannuvad üksteisele taas armastust.

Rothbart, kes on jõuetu säärase armastuse vastu, tekitab kättemaksuks järvel tõusu. Odette ja tema kaaslased, kellest on taaskord saanud luiged, tõusevad õhku. Ahastuses prints aga upub lainetavas järves.

http://vorukannel.ee/files/luikedeJ%C3%A4rv720.jpg

Lingid:
 
Kultuurikalender
august 2020
E T K N R L P
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
< juulisept >

Üritused e-postile: