SÜNDMUSTE KAVA
  tagasi AVALEHELE
  SA Võru Kannel
  Töötajad
  Teenused
  Kino Kannel
Piletiinfo
  "Võru Kandle teatriauhind"
  Võru Linnagalerii
  Harrastustegevus
  Kohvik Kannel
  Külastaja meelespea
  Facebooki leht ja koostööpartnerid
  Sündmuste arhiiv
  Tagasivaateid
   
   
    SA Võru Kannel
Liiva 13, 65609 Vőru
Info: (+372) 78 68676, (+372) 78 68671
Faks: (+372) 78 68672
E-post: info@vorukannel.ee
 
Täna Kandles | Hooaja tippsündmused

Kino Kannel

Balleti "Pähklipureja ja hiirekuningas" ülekanneAjakava
K 28. november 18:00
Sisututvustus:

PÄHKLIPUREJA JA HIIREKUNINGAS

Pjotr Iljitš Tšaikovski
Libreto E. T. A. Hoffmanni ja Alexandre Dumas’ muinasjutu järgi

Ballett kahes vaatuses vaatuses
Eestikeelse kavalehega.

Ooperi ülekanne Võru kinos Kannel 28. novembril kell 18:00.
Ülekande salvestus Zürichi ooperimajast. Salvestatud etendus toimus aprillis 2018.

Pilet 10 € / 8 €.

OSTA PILETID PILETILEVIST

Pikkus 1 tundi 50 minutit ilma vaheajata:
Esimene vaatus (1 tund 2 minutit)
Teine vaatus (48 minutit)

Meeskond
Lavastaja ja koreograaf    - Christian Spuck
Dirigent - Paul Connelly
Lavakunstnik - Rufus Didwiszus
Kostüümikunstnik - Buki Shiff
Valguskunstnik - Martin Gebhardt
Koormeister - Ernst Raffelsberger

Osades
Drosselmeyer - Dominik Slavkovský
Marie - Michelle Willems
Fritz - Daniel Mulligan
Drosselmeieri vennapoeg / Pähklipureja / Prints - William Moore
Kloun - Yen Han
Kloun - Matthew Knight
Kloun (Akordion) - Ina Callejas
Printsess Pirlipat - Giulia Tonelli
Hiirekuninganna - Mélissa Ligurgo
Hiirekuningas - Cohen Aitchison-Dugas
Lumekuninganna - Elena Vostrotina
Lumekuningas - Jan Casier
Dražeehaldjas - Viktorina Kapitonova
Lillede valsi solist - Anna Khamzina
Lillede valsi solist - Alexander Jones

Tootis Accentus Music
Oper Zürich ja Philharmonia Zürich koor ja orkester

Tutvustus

Tänu Tšaikovski imelisele muusikale on „Pähklipurejast“ saanud üks populaarsemaid ballette, mis toob koheselt silme ette stseenid luksuslikes jõuluehetes saalist, tantsivatest lumehelvestest ja lillede valsist. „Pähklipureja“ süžee põhineb E.T.A. Hoffmanni jutustusel, kes oli üks saksa romantismi kuulsamaid kirjanikke. Kui Hoffmani meisterlik muinasjutt pendeldab peenelt unistuste ja reaalsuse vahel, siis selle mugandus balletilibretoks – autoriteks Lev Ivanov ja Marius Petipa, on kaotanud suure osa tumedast romantilisest fantaasiast.

Christian Spuck üritab enda loodud koreograafia abil Petipa-Ivanovi versioonist eemalduda, lähtudes oma balletis pigem kirjanduslikust algteosest ja pannes rõhu selle fantaasiamaailmale, mitte rõõmsameelsele jõulumuinasjutule – ta toob vaataja ette muinasjutu printsess Pirlipatist, kes moondub pähklikoletiseks, nii nagu seda kirjeldas E.T.A. Hoffmann. Rufus Didwiszuse lavakujunduses saab ristiisa Drosselmeyeri töökojast vana revüüteater, kus balleti tegelaskujud ellu ärkavad. Spucki koreograafia mängib Hoffmanni väljamõeldud kosmose tegelaskujude rikkusega, absurdi ja neis peituva üle võlli keeratud huumoriga, heites samal ajal pilgu romantismi süngesse kuristikku.

Sisukokkuvõte

Esimene vaatus

Külalised kogunevad Stahlbaumide kodus peetavale jõulupeole. Nende hulgas on Drosselmeyer, Stahlbaumide laste Marie ja Fritzi ristiisa. Tal on neile kaasas suurepärane kingitus: Pähklipureja nukk. Lapsed ootavad kannatamatult, millal nad saavad näha jõulupuud ja kingitusi. Kauaoodatud hetk saabub ja külalistele esitletakse kaunilt ehitud jõulupuud. Ootamatult ilmub mustkunstnikuks riietunud Drosselmeyer, keda lapsed ära ei tunne. Salapärase külalise võime äratada mänguasju ellu võlub, kuid ühtlasi ka hirmutab lapsi. Nende rahustamiseks võtab Drosselmeyer maski eest ja lapsed tunnevad armastatud ristiisa ära. Marie tahab elluärganud leludega mängida, kuid need on juba ära koristatud. Marie lohutamiseks annab Drosselmeyer talle Pähklipureja nuku. Mariele see kohmakas ja naljakas nukk meeldib, kuid tema ülemeelik vend Fritz lõhub nuku kogemata ära. Marie kiigutab katkist lelu õrnalt süles. Fritz ja tema sõbrad panevad ette hiiremaskid ja narritavad Mariet. Tuppa tulevad külalised kõrvalasuvast toast. Pärast viimast tseremoniaalset tantsu külalised lakuvad.

Kuu valgustab tuba, kus asub jõulupuu. See loob müstilise ja nõidusliku meeleolu. Marie surub oma hirmu alla ja siseneb tuppa, et oma “haiget” nukku näha. Ta suudleb nukku ja kiigutab teda. Ilmub Drosselmeyer, kuid lahke ristiisa asemel on ta muutunud võluriks. Ühe käeliigutusega muudab ta kogu ümbritsevat ruumi: toa seinad liiguvad eemale ja jõulupuu kasvab suuremaks. Mänguasjad ärkavad ellu ja kasvavad koos puuga. Hiirekuninga juhtimisel ilmuvad põrandalaudade alt hiired. Nukud on hirmul ja segaduses. Pähklipureja kiire mõtlemine ja vaprus päästavad päeva: ta reastab üles tinasõdurid ja asub hiirte vastu võitlusesse. Kuid ülekaal on hiirte käes ja peagi jääb Pähklipureja Hiirekuninga ning tema abiliste vastu üksi. Marie on nuku saatuse pärast väga mures. Drosselmeyer ulatab talle süüdatud küünla ja tüdruk viskab selle hiirte poole, kes jooksevad seepeale laiali. Võitlusväljale jääb alles ainult Pähklipureja, kes lamab liikumatult põrandal. Marie koos nukkudega jooksevad talle appi.

Nüüd juhtub ime... Marie eest seisab nägus ja noor Prints-Pähklipureja. Ta läheneb Mariele, et temaga tutvust teha. Maja seinad kaovad ning Marie ja tema sõbrad seisavad tähistaeva all, muinasjutulise jõulupuu kõrval. Lumehelbekesed tantsivad maagilist valssi. Marie ja Prints-Pähklipureja oleksid justkui kaunis unenäos. Nad ronivad võlulaeva pardale ja sõidavad kuuseladva suunas. Nukud järgnevad neile.

Teine vaatus
Marie ja Prints-Pähklipureja seilavad oma võlulaevaga läbi Jõulupuu kuningriigi. Laevas on ka nende sõbrad, nukud. Kuuseladvas asuv täht jõuab  aina lähemale. Nad on peaaegu kuuse tippu jõudnud, kui järsku ründavad neid hiired ja Hiirekuningas, kes on nende taha hiilinud. Taaskord asub Prints-Pähklipureja vapralt lahingusse. Hirmul Marie ja nukud jälgivad võitlust. Prints-Pähklipureja alistab vastase. Käivad võidupidustused. Nukud tantsivad, küünlad põlevad üha heledama leegiga ja jõulupuu ärkab ellu. Kurjad hiired on alistatud! Marie ja Prints-Pähklipureja säravad õnnest – nad on jõudnud oma unistuste kuningriiki.

Selgub, et kõik see oli aga hoopis... unenägu. Jõuluõhtu on läbi ja koos sellega ka kõik imed. Endiselt oma unenäo lummuses viibides leiab Marie end kodus kuuse all istumast, Pähklipureja süles.

http://vorukannel.ee/files/p%C3%A4hklipureja500px.jpg

Lingid:
 
Kultuurikalender
aprill 2020
E T K N R L P
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
< märtsmai >

Üritused e-postile: