SÜNDMUSTE KAVA
  tagasi AVALEHELE
  SA Võru Kannel
  Töötajad
  Teenused
  Piletiinfo, SAALIPLAANID
  Kino Kannel
Piletiinfo
  "Võru Kandle teatriauhind"
  Võru Linnagalerii
  Harrastustegevus
  Külastaja meelespea
  Koostööpartnerid
  Sündmuste arhiiv
  Tagasivaateid
   
   
    SA Võru Kannel
Liiva 13, 65609 Vőru
Info: (+372) 78 68676, (+372) 78 68671
Faks: (+372) 78 68672
E-post: info@vorukannel.ee
 
Täna Kandles | Hooaja tippsündmused

Kino Kannel

Ooperi "Carmen" ülekanneAjakava
K 15. november 18:00
Sisututvustus:

CARMEN

Georges Bizet
Libreto Henri Meilhac ja Ludovic Halévy. Põhineb Prosper Mérimée novellil.

Ooper neljas vaatuses
Prantsuse keeles, ingliskeelsete subtiitritega ja eestikeelse kavalehega.

Ooperi ülekanne Võru kinos Kannel 15. novembril kell 18:00.
Ülekande salvestus Austrias toimunud Bregenz Festivalist.

Pilet 10 € / 8 €.

Pikkus 2 tundi 19 minutit:
Esimene osa: Esimene ja teine vaatus (1 tund 16 minutit)
Vaheaeg (15 minutit)
Teine osa: Kolmas ja neljas vaatus (48 minutit)

Meeskond
Dirigent - Paolo Carignani
Lavastaja - Kasper Holten
Lavakunstnik - Es Devlin
Kostüümikunstnik - Anja Vang Kragh
Valguskunstnik - Bruno Poet
Videokunstnik - Luke Halls
Helikunstnik - Gernot Gögele | Alwin Bösch
Koorijuht - Lukás Vasilek | Benjamin Lack
Lastekoori juht - Wolfgang Schwendinger
Koreograaf - Signe Fabricius
Kaskadööride koreograaf - Ran Arthur Braun
Dramaturg - Olaf A. Schmitt

Osades
Carmen - Gaëlle Arquez
Don José - Daniel Johansson
Escamillo - Scott Hendricks
Micaëla - Elena Tsallagova
Frasquita - Jana Baumeister
Mercédès - Marion Lebègue
Zuniga - Sebastien Soulès
Moralès - Rafael Fingerlos
Remendado - Simeon Esper
Dancaïro - Dariusz Perczak

Kaskadöörid | Tantsjad | Taustanäitlejad | Bregenz Festivali Koor | Praha Filharmoonia koor | Musikmittelschule Bregenz-Stadt lastekoor | Viini Sümfooniaorkester

Tutvustus
Carmen on kõikide ihaldusobjektiks ja lummab valves olevaid sõdureid, kes suitsetavad ja kaarte mängivad. Sõdur Don Joséle antakse käsk ta pärast kaklust kinni pidada, kuid naine keerab mehe ümber oma sõrme. Mees vahistatakse oma nõrkuse pärast, kuid vabastatakse peatselt. Naine heidab tema suunas lilleõie, mida mees loeb armastuse märgiks ja unistab elust temaga, kuigi teda ähvardab auastme ja staatuse kaotus. Ta varjab end salakaubavedajate juures, ei tee välja Micaëla hoiatussõnadest ja isegi kujutab ette, et on võrdne vastane Escamillole, uhkeldajast härjavõitlejale. Kuid härjavõitleja on vallutanud Carmeni südame, mis ajab Don José armukadedusest hulluks...

Georges Bizet võluv hispaaniapärane muusika vallutas tormina kogu maailma: Carmeni „Habanera“ ja „Seguidilla“, samuti Escamillo toreadoori laul on kujunenud maailmakuulsateks. Prantsuse helilooja edukaim ooper linastub Bregenzis, kus lavakujunduse autoriks on britt Es Devlin. Ta on olnud lavakujundajaks sellistele poppstaaridele nagu Adele, U2, Take That, Pet Shop Boys ja Kanye West. Koos lavastaja Kasper Holteniga  on nad töötanud Helsingi, Kopenhaageni ja Viini ooperimajades ning Londoni Kuninglikus Ooperis. Kasper Holten on ühtlasi Londoni Kuningliku Ooperi lavastajaks.

Taani lavastaja sõnul keskendub saatusest ja kinnisideest pajatav ooper kahele inimesele, keda koheldakse autsaiderina, kelle teed ristuvad ja kelle suhe on küll kirglik, kuid hukule määratud. 

Sisukokkuvõte

Esimene vaatus
1820-ndatel on tubakavabrik Sevilla põhiliseks tõmbenumbriks. Külastajad, ennekõike mehed, vaatavad sõdurite kaitse all olevaid sigaretitüdrukud, kes töötavad linna õitsengu heaks. Nende seas on Carmen, hurmav naine, kes saab armukesi oma äranägemise järgi valida. Naist ei huvita teda ümbritsevad mehed, vaid Don José, vaikne kapral, kes oma vormi kohendab. Carmen heidab mehele lille ning naaseb vabrikusse. Žestist liigutatud José tervitab oma kodukülast pärit neidu, kes edastab talle ema kirja ja tervitused. Meenutused kodust teevad talle head meelt ja vastavalt oma ema soovile kaalub ta Micaëlaga abiellumist. Väljuvad sigaretitüdrukud segavad kirja edasist lugemist. Tekib kaklus Carmeni ja teise naise vahel. Leitnant Zuniga annab Joséle käsu Carmen vahistada ja ta vangi viia. Pärast küsimustest kõrvale põiklemist üritab Carmen Joséd meelitada ning teeskleb, et on sarnaselt mehega Navarrast pärit. José teab, et naine on mustlane, kuid ei suuda naise sarmile vastu panna. Carmen kohtub Joséga Lillas Pastia kõrtsis ja teel vangi laseb mees naisel põgeneda.

Teine vaatus
Kuu hiljem. Carmen ja tema sõbrannad Frasquita ning Mercédès tantsivad Lillas Pastias, mis on salakaubavedajate urkaks väljaspool linna. Zuniga ja teised ohvitserid on valmis õhtut jätkama, kuid naised lükkavad nad tagasi. Sellegipoolest lükkub kõrtsi sulgemise aeg edasi, kui ilmub härjavõitleja Escamillo ja tema järgijad. Härjavõitlusareeni kangelast köidab koheselt Carmen, kuid naine tõrjub tema lähenemiskatsed, nagu ta tegi seda Zunigaga. Pärast külastajate lahkumist saabuvad salakaubavedajaid Dancaïre ja Remendado, kes kutsuvad naisi tasuvale teekonnale. Carmen keeldub nendega ühinemast, kuna ta ootab Joséd. Saabub José, kes vabanes vanglast, kus ta istus naise aitamise eest. Naine tantsib Joséle, kuni kostub signaal, mis kutsub sõdurid tagasi kasarmusse. Kuigi mehe auastet on alandatud, soovib ta  kasarmusse naasta. Tema armuavaldused ei suuda Carmeni nördimust leevendada, kes  tahab, et mees deserteeruks. José on otsustanud oma teenistust jätkata, kuni sisse tormab Zuniga, kes otsib Carmenit. Kahe mehe vahelise sõneluse lõpetavad salakaubavedajad ja José on sunnitud nendega liituma.

Kolmas vaatus
Salakaubavedajad on Gibraltarist tagasi ja peatuvad Sevilla linnaväravate juures. Salakauba smugeldamist oodates ennustavad naised kaartide abil on saatust. Josést väsinud Carmen, kel pole veel õnnestunud mehest vabaneda, loeb kaartidelt välja oma traagilise surma. Samal ajal kui Carmen ja tema sõbrannad üritavad tolliametnikke keelitada, valvab armukadedusest pimestatud José laagrit. Mitte väga kaugel otsib Micaëla Joséd ja loodab endiselt ta tagasi ausa elu juurde tuua. Josél õnnestub tabada härjavõitleja Escamillo, kes otsib oma armastatut, Carmenit. Algab noavõitlus. Carmeni saabumine lõpetab duelli ja Escamillo kutsub kogu bande Sevillas toimuvale härjavõitlusele. Rüseluse järel leiavad salakaubavedajad peidus olnud Micaëla. Naine veenab Joséd endale järgnema ja oma surevat ema külastama.

Neljas vaatus
Toreadooride rongkäigu ajal kihab Sevilla härjavõitluse areeni sissepääs elust. Saabub Escamillo, kelle käevangus on Carmen. Mõlemaid ähvardab surmaoht: Escamillo võib surra areenil ja Carmen elu kavatseb lõpetada José, kes on ema juurest tagasi ja varitseb rahvahulga seas. Härjavõitluse ajal kohtub Carmen Joséga. Naine lükkab mehe palved, lubadused ja ähvardused tagasi ning viskab mehele tagasi tema antud sõrmuse. Mees tapab naise ja tunnistab oma teo areenilt väljuvate pealtvaatajate ees üles.

 

http://vorukannel.ee/files/carmen%20suur.jpg

Lingid:
 
Kultuurikalender
oktoober 2018
E T K N R L P
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
< septnov >

Üritused e-postile: