SÜNDMUSTE KAVA
  tagasi AVALEHELE
  SA Võru Kannel
  Töötajad
  Teenused
  Piletiinfo, SAALIPLAANID
  Kino Kannel
Piletiinfo
  "Võru Kandle teatriauhind"
  Võru Linnagalerii
  Harrastustegevus
  Külastaja meelespea
  Koostööpartnerid
  Sündmuste arhiiv
  Tagasivaateid
   
   
    SA Võru Kannel
Liiva 13, 65609 Vőru
Info: (+372) 78 68676, (+372) 78 68671
Faks: (+372) 78 68672
E-post: info@vorukannel.ee
 
Täna Kandles | Hooaja tippsündmused

Kino Kannel

Ooperi "Maskiball" otseülekanneAjakava
T 24. oktoober 21:00
Sisututvustus:

MASKIBALL

Giuseppe Verdi
Libreto Antonio Somma

Ooper kolmes vaatuses
Itaalia keeles.

Otseülekanne Võru kinos Kannel 24. oktoobril kell 21:00.
Ülekanne toimub Barcelona ooperiteatrist Liceu.

Pilet 10 € / 8 €.

Pikkus ligikaudu 2 tundi 55 minutit:
Esimene vaatus (50 minutit)
Vaheaeg (30 minutit)
Teine vaatus (30 minutit)
Vaheaeg (15 minutit)
Kolmas vaatus (50 minutit)

Meeskond
Dirigent - Renato Palumbo
Lavastaja - Vincent Boussard
Lavakunstnik - Vincent Lemaire
Kostüümikunstnik - Christian Lacroix
Valguskunstnik - Guido Levi
Koorimester - Conxita García
Lastekoori dirigent - Josep Vila I Jover

Osades
Ricardo - Marco Caria
Amelia - Ekaterina Metlova
Ulrica - Dolora Zajick
Oscar - Elena Sancho Pereg
Silvano - Damian del Castillo   
Samuel - Roman Ialcic   
Tom - Antonio di Matteo

Liceu ooperiteatri sümfooniaorkester ja koor.

Tutvustus
Verdi kirglikus meistriteoses põimuvad kadedus, vandenõu, armastus, armukadedus, kättemaks ja viimaks andeksandmine.

Ooperi südamikuks olev poliitiline intriig polnud meeltmööda tsensoritele, mistõttu oli Verdi ja  tema libretist sunnitud muutma tegevustiku toimumispaika. Algselt Rootsis aset leidnud sündmustik viidi üle Ameerika Ühendriikidesse, Bostonisse.
Kuulus Poola tenor Piotr Beczała naaseb Liceu’sse ühes oma hinnatuimas rollis, lauldes koos sopran Ekaterina Metlovaga. Vincent Boussardi lavastusstiil ja Vincent Lemaire’i lavakujundus aitavad luua teosele omase tumeda ja müstilise õhkkonna, millest ei puudu Christian Lacroix loodud uhked kostüümid. Osatäitjaid juhendab tõeline Verdi spetsialist Renato Palumbo.

Sisukokkuvõte
Esimene vaatus


Saatjaskond ootab kuberner Riccardot. Ootajate seas on ka liikmeid, nagu näiteks Samuel ja Tom, kes tunnevad, on minevikus langenud ebaõigluse ohvriks ja plaanivad kättemaksu. Paaž Oscar teatab kuberneri saabumisest ja annab talle üle nimekirja läheneva balli külalistest. Seal sisalduv nimi Amelia muudab Riccardo rahutuks. Nimelt on tal Ameliaga salajane armusuhe, kuid Amelia on Renato naine, kes on tema lähim seketär. Saabub Renato, kes teavitab kuberneri võimalikust atendaadikatsest, kuid Riccardo ei soovi detaile kuulda ja tunneb end oma alamate armastusest piisavalt kaitstuna. Oscar tutvustab talle seejärel kohtunikku, kel on kaasas ennustaja Ulrica väljasaatmise otsus. Riccardo on nõutu ja Oscar asub nõida kaitsma. Ennustajast intrigeeritud kuberner kutsub kõiki maskeeritult temaga kohtuma.

Ennustaja hütis jälgib naiivne ja põnevil seltskond, kuidas Ulrica põrgulikke jõude välja manab. Saabub Riccardo. Nõid ennustab, et madrus Silvano saab peagi kuberneri teenistuses tehtud ohverduste eest tasutud. Taustal poetab Riccardo mehe taskusse rahakoti ja ohvitseri litsentsi. Kui Silvano need avastab, külvab tema ja publik nõia kiiduavaldustega üle. Kui teenija annab teada naise saabumisest, keda oodatakse privaatsessioonile, palub ennustaja kõigil väljuda. Riccardo, kes tunneb ära Amelia teenija, otsib endale peidukoha, et järgnevat vestlust pealt kuulata. Amelia küsib nõu, kuidas saada üle armastusest kuberneri vastu. Ulrica pakub lahenduseks maagilist taime, mille naine peab korjama linna ääres asuvalt võllamäelt. Väljast on kuulda rahulolematuid hääli, mille peale saadab Ulrica Amelia minema ja laseb veidra publiku sisse: nendeks on kuberneri maskeerunud saatjaskond.

Kaluriks riietunud Riccardo laseb nõial enda tulevikku ennustada. Kuigi Ulrica mõistab, et teda tüssatakse, annab ta Riccardo nõudmistele järele ja ennustab talle lähenevat surma. Saatjaskond on häiritud: Samuel ja Tom kardavad, et nende vandenõu paljastatakse. Nende õnneks otsustab Riccardo nii ettekuulutust kui saatjaskonna kergeusklikkust hoopis pilgata, kuid laseb ennustajal jätkata. Nõia sõnul on Riccardo mõrvariks see, kes talle esimesena käe ulatab. Samal momendil saabub Renato, kes tervitab soojalt kuberneri. Saatjaskond hingab kergendatult: kindlasti ei tapa Riccardot tema parim sõber. Riccardo pöördub heatahtlikult Ulrica poole ning ütleb talle, et vaatamata tema selgeltnägemise võimele ei tundnud ta kuberneri ära ja ei aimanud, et teda ähvardas pagendus. Nõid tänab kuberneri suuremeelsuse eest, kuid kordab sünget ennustust. Sel momendil siseneb publik eesotsas Silvanoga, kes tervitavad rõõmsameelselt oma tegeliku pale avalikustanud kuberneri.

Teine vaatus

Amelia läheb nõia poolt viidatud kohta. Ta on võtnud vastu otsuse salasuhte lõpetada, kuigi see võtaks ta elult mõtte. Teda jälitanud Riccardo kohtub temaga ja saab koheselt võitu naise õrnast vastupanust, mille järel viskub naine tema käte vahele. On kuulda samme! Amelia katab oma näo ja saabub Renato, kes on kuberneri jälitanud. Renato hoiatab kuberneri, et salamõrtsukad on tema kannul. Riccardo laseb end veenda varjumise ideest ja palub tal oma kaaslase tagasi linna saata ilma, et Renato naise isikut üritaks tuvastada. Sekretär kutsub salapärase naise endaga kaasa, kuid peagi jääb nende teele vandenõulaste grupp. Vandenõulased, kes lootsid üllatunud Renato asemel kuberneri kätte saada, paljastavad naise näo. Vandenõulastel on nähtu üle hea meel. Haavunud Renato soovib Samueli ja Tomiga järgneval päeval kohtuda.

Kolmas vaatus

Järgneval päeval annab Renato külmalt Ameliale teada, et pisaratest pole enam kasu ning naine peab truudusetuse eest maksma oma eluga. Jäädes üksi neab ta Riccardot, kes röövis ta perekonna õnne. Kohtumisele saabunud Samuel ja Tom on hämmastunud, et Renato soovib vandenõuga ühineda. Kalk Renato sunnib Ameliat valima ühte nime urnist. Kolmest kandidaadist langeb timuka roll Renatole. Saabub Oscar, kellel on kaasas kutse õhtusele peasündmusele: suurejoonelisele maskiballile. Kolm meest nõustuvad, et see on parim hetk kättemaksuks. Samal ajal küsib Amelia meeleheitlikult enda käest, kuidas oleks tal võimalik Riccardot hoiatada.

Oma kabinetis üksi olles otsustab Riccardo suhte Ameliaga lõpetada ja nad koheselt koos Renatoga tagasi Inglismaale saata. Oscar toob talle anonüümse hoiatuskirja, mis teavitab teda lähenevast ohust. Kuberner otsustab sellegipoolest ballist osa võtta, kuna ei taha oma vastaste silmis nõrgana näida ja lisaks soovib ta Ameliat veel enne lahkuminekut viimast korda näha. Algab hiilgav ball. Oscar ei soovi kuberneri väljanägemist avalikustada, kuid nõustub, kui Renato kinnitab talle, et peab Riccardole edastama tõsiseid uudiseid. Amelia kohtub Riccardoga ja palub veelkord tal end päästa. Samal ajal kui Riccardo annab naisele teada otsusest suhe lõpetada, tulistab teda Renato. Kuberner kinnitab oma sõbrale, et Amelia on süütu ja näitab talle edutamise otsust, mis oleks ta ühtlasi tagasi kodumaale saatnud. Riccardo andestab valjuhäälselt oma vastastele, ütleb viimased liigutavad hüvastijätusõnad oma riigile ja rahvale ning seejärel sureb.
 

http://www.vorukannel.ee/files/maskiball_500px.jpg

Lingid:
 
Kultuurikalender
juuli 2018
E T K N R L P
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
< juuniaugust >

Üritused e-postile: